Aile Danışmanlığı

Aile Danismanligi 1 scaled - Aile Danışmanlığı

Psikolojik danışmanlık her zaman bireysel olmak zorunda değildir. Çoğu zaman terapi odasında anlatılan problemler kişinin sadece kendisiyle ilgili değil, aynı zamanda ailesindeki veya çevresindeki kişilerle yaşadığı problemleri de kapsar.

Bu tarz durumlarda bazen bireysel bazen de diğer aile bireylerinin de katılımı ile terapi seansları gerçekleştirilir. Normalde kişilerin kendi aralarında çözüm bulunamamış problemler tekrar masaya yatırılır ve bir uzman psikolog öncülüğünde çözüme kavuşturulur.

Psikolog, ailedeki kişilerin problemleri için elinden geleni yapar, sorunları derinlemesine inceler. Kimi zaman sorun çok yüzeysel kimi zaman ise derindedir. Bursa aile danışmanı hizmeti Bursa’da en çok talep edilen psikolojik danışmanlık hizmetlerindendir.

Bursa aile danışmanlığı hizmetini daha çok yeni evli çiftler ve çoçukları ergenlik çağında olan aileler talep etmektedir. Aile danışmanlığı, çiftler arasındaki problemlere odaklanan çift terapisi, evlilik terapisi, cinsel terapi gibi diğer terapi çeşitleri ile karıştırılmamalıdır. Aile danışmanlığına genelde ailedeki bütün bireyler dahil edilir.

Aile Danışmanı Kimdir?

Aile danışmanı, ilişkiler açısından sorunu olan insanların evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında kişilerle ilgili sorunların çözülmesinde katkı sağlayan psikologlardır. Ailedekilerin yaşayacağı psikolojik, sosyolojik ya da buna benzer travmalarda görev üstlenirler ve bu konuda oldukça söz sahibidirler.

Aynı zamanda eşler arasındaki, çocukları etkileyen problemlere de çözüm üretirler. Kişilik problemleri, hastalıklar, ayrılık, ölüm ve bunların aile üzerinde doğurduğu sonuçlar üzerinde çalışmak üzere eğitim almışlardır.

Aile Danismanligi 2 - Aile Danışmanlığı
Aile Danismanligi 3 - Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Aile danışmanı birçok bireyin psikolojik yardımcısıdır. Bununla beraber aldığı iyi ve ayrıntılı eğitimle danışanlara son derece faydalı olacak seanslar düzenlerler.

İşte birkaç görevi:

  • Tek ebeveynli ailelere danışmanlık hizmeti sağlamak,
  • Boşanma öncesi ailelere yardımda bulunmak,
  • Aile içi şiddetin önlenmesinde yardımcı olmak,
  • Aile kurma niyeti olan bireylere, doğru ve iyi bir yardımda bulunmak,
  • Anne babaların çocuk eğitiminde bilgili olmasını, yanlış adımları takip ederek çocuğun hayatının kötüye gitmesini engellemek,
  • Bireylerin psikolojik, sosyo-ekonomik ve fiziksel engellerine karşılık durumun düzelebilmesi için yardımda bulunmak, elindeki bütün imkanları kullanmak.

Bütün bunlar aile danışmanının başlıca görevleridir. Bunların yapılmadığı takdirde kişi yeterince iyi bir aile danışmanı sayılmaz ve toplum şöyle dursun kendisine bile faydası dokunmaz.

Aile Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aile Danışmanı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kişinin psikolog olmasıdır. Bir psikoloğun terapi yapabiliyor olması için ise bir üniversitenin 4 yıllık psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olmuş olması ve bunlara ek olarak yine bir psikoloji alanında 2 yıllık yüksek lisans yapmış yani uzman olmuş olması gerekmektedir.

Şuan bile internette bursa aile danışmanı olarak arama yaptığınızda çıkan sonuçlar arasında psikolog olmayan, veya yüksek lisansı yani uzmanlığı olmayan kişiler yer almaktadır.

Bu şekilde yaşam koçu, ilişki koçu, ilişki uzmanı, manevi danışman, evlilik danışmanı gibi kişilere asla itibar edilmemelidir. Birkaç aylık ne olduğu belirsiz eğitim veya kurslar ile aile danışmanı olduğunu iddia eden kişilerden hiçbir fayda sağlanamaz. Ruh sağlığının şakası olmaz…

Aile Danismanligi 4 - Aile Danışmanlığı