Depresyon

Depresyon 1 - Depresyon

Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğimiz, nasıl düşündüğümüz, nasıl hareket ettiğimizi belirleyen bir ruhsal bozukluk türüdür. Sürekli halde hüzünlü, duygusal ve dengesiz hissedilen bir tıbbi hastalıktır ancak tedavi edilebilir. Bu depresyon kişilerin günlük hayatlarını, ikili ilişkilerini, hatta asosyalliğini bile belirleyebilir.

Düşüncesel anlamda bizi depresifliğe iten depresyon, karar süreçlerimizi de etkiler. Ruhsal çöküntü denebilir. Depresyon her yaşta görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde ömür boyu devam edebilir. Depresyon kişilerde büyük bir boşluk hissi yaratır. Dünyayla bağlantıyı koparmayı, iletişimi kesmeyi, düşüncesel bazda karamsarlığı tetikler.

Kişiyi günlük aktivitelerini yerine getirmekten alıkoyar. Erkeklerde 100 kişiden 10’u kadınların ise 20’si minör depresyon süreciyle baş eder. Depresyonun detaylarına da bir göz atalım şimdi.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bazı zamanlar depresyon dışında da üzgün hissedilebilir. Bu üzgün hissedilen durumları depresyonla karıştırmamak gerekir. Depresyon daha uzun süreli olur 1-2 gün sonunda mutlu hissettiğiniz üzüntüler depresyon değildir.

Depresyon belirtilerine bakalım;

 • Sürekli olarak üzgün hissetmek
 • Alışılmış aktiviteleri yapmaya gerek duymamak ve ilgi kaybetmek
 • Hayattan keyif alamamak
 • Uyuyamamak çoğu zaman da kısa süreli uyumak
 • İnsanlarla iletişimi kesmek ve bunun bazen farkında bile olmamak
 • İştahta değişiklik
 • Kendini değersiz hissetmek ve sürekli olarak özgüven kaybı yaşamak hatta bununla birlikte daha da asosyal hale gelmek
 • İntihara meyilli hale gelmek
 • Kendini sürekli yorgun hissetmek
 • Dikkat eksikliği
 • Obsesyon
 • Cinsel istekte azalma

Gibi durumlar görülebiliyor. Depresyon bireyin iç düşüncelerinin de çok yoğun olduğu bir süreç. Birey dış dünyayla iletişim kuramadığında hemen içe kapanıklık yaşayabiliyor. Çoğu zaman ergenlikte de olduğu gibi çevresinin onu anlamadığını düşünüyor. Bu onun akranlarıyla sorununu paylaşamamasından kaynaklanan bir problem de olabilir.

Bu belirtilerin 2 haftadan fazla süredir devam etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu depresyon değil üzgün bir ruh hali olur. Yani sadece çevrede veya hayatınızda gelişen bir olaya takılmış buna üzülmüş olabilirsiniz. Ayrıca depresyonda birtakım sanrılar da görebilirsiniz kısa süreli uykularda belki kabuslar bile belirginleşebilir. Depresyon tedavi edildikten sonra tekrar görülebilir sadece bir kere görülme gibi durumları bazen olmayabiliyor.

Depresyon 2 scaled - Depresyon
Depresyon 3 - Depresyon

Depresyonun Sebepleri Nelerdir?

Her 4 kişiden biri minör depresyonla mücadele ediyor diyebiliriz. Buna bazı şeyler sebep oluyor. Mesela kişinin yaşadığı travmalar, iş, evlilik ya da kişisel bazda iletişim problemleri, hamilelikte lohusalık, kalıtsal anlamda depresyona yatkınlık, daha öncesinden bu tür bir hastalığı atlatmış olmak bile etkileyebiliyor.

Fazla alkol kullanımı veya kişinin geçirdiği başka bir hastalık da depresyonu tetikleyebilir. Menopoz – Andropoz, mevsim veya şehir değişiklikleri, yeni yaşam koşullarına adapte olmak zorunda kalma, bazı ilaçlar dahi sebep olabiliyor. Biyolojik anlamda intihar veya depresyon gibi süreçlere daha meyilli olabiliriz. Örneğin çok alkol tükettiğimizde gerçek dünya ve bilinçsiz olduğumuz dünya arasında gidip gelebilir ve kendimizi bir tür depresyona sokabiliriz.

Tabi kişisel bazda bu sadece alkol almakla alakalı bir durum değil. Mesela aynısı sosyal medya için de söylenebilir. Bir kişi sanal dünyada çok fazla zaman geçirdiğinde bir depresyon veya üzüntülü mod ile karşılaşabilir.

Günlük hayatta yaşadığımız en bariz sorunlardan biri de budur. Zamanla telefona, sosyal medyaya bağımlı hale geldiğimizden oradaki yaşantımız daha cazip gelir dolayısıyla bu da depresyona sürükleyen etmenlerden sadece biridir. Bu saydıklarım sadece depresyon üzerinde risk faktörüdür illa ki depresyona sürükler diye bir tanım yapmam tıbbi açıdan tabi ki doğru olmaz.

Depresyonun Türleri Nelerdir?

Tüm detaylarıyla depresyon hakkında bilgi verdiğimize göre depresyon türlerinden de mutlaka bahsetmeliyiz.

 • Tipik depresyon: bazı korkular görülür, kol ve bacaklarda aşırı güçsüzlük gibi tanılar
 • Doğum sonrası depresyonlar
 • Doğal nedenlere bağlı depresyon
 • Çocuk ve gençlerde görülen depresyon
 • Yaşlılarda menopoz – antrapoz dönemi görülen depresyon
 • Distimik bozukluk: En az 2 yıl süren, güvensizlik hissinin çoğunlukta olduğu, iyileşme döneminin de görüldüğü ancak bu sürecin 2 aydan fazla sürmez.

Bu gibi depresyon türlerinde görüleceği üzere depresyon kişinin hayatında kalıcı değişikliklere yol açar. Kişinin bu gibi durumlarla baş edebilmesi elbette ki zordur.

Depresyon 4 scaled - Depresyon