2021 yılı Uzman Psikolog Abdullah Gürleroğlu güncel seans ücreti: 200 TL

 

buton1 - Seans Ücretleri

Psikolog seçerken 3 şeye dikkat etmelisiniz:

1 – Bir kişinin terapist olabilmesi için üniversitede 4 yıllık psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olması ve bunun üstüne herhangi bir psikoloji alanında (tercihen klinik psikoloji) 2 yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Örneğin ben, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde 4 yıllık psikolojik danışmanlık lisansımı, Polonya’daki Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesinde (Uniwersytet SWPS) ise 2 yıllık klinik psikoloji yüksek lisansımı tamamladım.

2 – Terapi almayı düşündüğünüz psikoloğun İngilizce bilip bilmediğini kontrol edin. Peki neden? Çünkü psikoloji alanındaki kaynakların yaklaşık yüzde 95’i İngilizce yayınlanmaktadır. Özellikle tez, makale, deneyler ve yeni teknikler gibi gelişmeleri İngilizce bilmeden takip edebilmek pek mümkün değildir. Böyle bir durumda kişi yeni tedavi yöntemlerinden ve gelişmelerden faydalanabilmek için belki yıllarca Türkçe’ye çevrilmesini beklemek zorundadır.

Bu da psikoloji gibi çok hızlı değişen bir alanda pek kabul edilebilir değildir. Maalesef ülkemizde psikologların büyük çoğunluğu İngilizce bilmemekte, mezun olduktan sonra ise birkaç popüler terapi yöntemi öğrenmek hariç herhangi bir şekilde kendilerini geliştirememektedir. Ben ise C1 (ileri düzey) seviye İngilizce bilmekte ve alandaki gelişmeleri sürekli takip ederek kendimi geliştirmekteyim.

3 – Vizite ücreti çok yüksek olan uzmanları tercih etmeyin. Evet, iyi bir ruh sağlığı uzmanı bulmak zor fakat bizim mesleğimizde sihirli değnek gibi bir şey yok. Yani seans başına 1500-2000 lira gibi ücretler isteyenler belki iyi olabilirler fakat size vadedebilecekleri mucizevi bir tedavi yöntemi yok. Psikolojide hiçbir rahatsızlığın tek seansta çözümü gibi bir şey mümkün değildir. Ülkemizde maalesef meslek seçme çağında gençler istedikleri mesleğe değil, iyi para kazanabilecekleri mesleğe yönlendiriliyor. Bu da toplumda işini sevmeyen bireyler yaratıyor. Benim gibi mesleğini severek seçenlere ise insanları bilinçlendirmek düşüyor.

Benimle ilgili sık sorulanlar

Seans ücretiniz neden diğerlerine göre daha düşük?

Evet, bu doğru, seans ücretim benimle aynı seviyedeki meslektaşlarımın seans ücretinin yarısı kadar. Bunun iki sebebi var. Birincisi, her ne kadar devlet desteklemese de psikolojik desteğin toplumun her kesimi tarafından ulaşabilir olması gerektiğine inanıyorum. İkincisi ise, benimle aynı seviyedeki meslektaşlarım genelde evli ve çocuk sahibi oldukları için giderleri benimkinden çok daha fazla. Benim için en azından şimdilik böyle bir durum yok.

Kliniğiniz size mi ait?

Evet, kendi ofisimde danışanlarımı kabul etmekteyim.

Evli bile değilseniz nasıl evlilik terapisi veya aile danışmanlığı yapabiliyorsunuz?

Nasıl ki bir kalp damar cerrahından kalp krizi geçirmiş olmasını, göz doktorundan gözlerinin bozuk olmasını, bir teknik direktörden çok iyi bir futbolcu olmasını beklemiyorsak, iyi bir evlilik terapisti olabilmek için de evli olmak şart değil. Nitekim yeterince iyi bir eğitimden zaten geçiyoruz.

Bu kadar genç Uzman Psikolog olur mu? Ne kadar hayat tecrübeniz olabilir ki?

1994 Bursa doğumluyum. Genç görüntüm sizi yanıltmasın. Her zaman iyi bir öğrenci oldum ve çoğu psikoloğun 30-35 yaşlarında gelebildiği seviyeye ben daha erken ulaştım. Hiçbir zaman boş durmadım. Kendimi geliştirmeyi hiç bırakmadım. Çok yer görüp, çok insan tanıyıp herkesten bir şeyler öğrendim.  İyi olduğum konularda da asla mütevazı olmadım.

seans ucretleri - Seans Ücretleri