Vajinismus

Vajinismus 1 - Vajinismus

Vajinismus pek çok kişinin yaşadığı önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ancak; çoğu kişi bu durumu dile getirmekten çekindiği için bu sorunla kendi baş etmeye çalışır. Evliliklerde ve birlikteliklerde ciddi sorunlara yol açar. Vajinismus, her kadının yaşayabileceği bir durumdur. Cinsel hayatınızı mahveder. Önemli bir sağlık sorunudur ve tedavisi ertelenmemeli, uzman desteği alınmalıdır. Uzman bir psikoloğa başvurulduğunda kısa sürede tedavi edilerek tamamen ortadan kalkar.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlı olarak cinsel birlikteliğin gerçekleşememesi durumuna verilen isimdir. Vajinismus, ilk cinsel ilişki denemesinden itibaren yaşanan ve sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra; bu rahatsızlık sonradan da gelişebilir.

Vajinismus 2 - Vajinismus
Vajinismus 3 - Vajinismus

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinusmus pek çok sebepten kaynaklanabilir. Genel olarak bu rahatsızlığın altında yatan nedenler şunlardır;

 • Cinsel taciz ve cinsel istismara uğramış olmak ya da böyle bir duruma tanıklık etmek
 • Çocuklukta yaşanılan travmatik öyküler
 • Genel anksiyete
 • Travmatik doğum ya da travmatik jinekolojik işlem öyküsü
 • İlk cinsel ilişkinin aşırı ağrılı ve acı veren bir durum olacağı inancı
 • Vajinal mantar enfeksiyonları
 • Fiziksel travma
 • Stres
 • Aile içi şiddete maruz kalmak
 • Vulvar vestibülit ismi verilen klinik olarak bulgular vermeyen ancak cinsel birleşme sırasında ağrıya sebep olan durumlar
 • Cinsel anlamda yetersizlik hissi
 • Eşler arası güven kaybı
 • Kontrolü kaybetme korkusu

Tüm bu faktörler vajinismus rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Elbette, her hastanın vajinismus rahatsızlığının nedeni farklıdır. Uzmana başvurulduğunda öncelikle bu rahatsızlığın altında yatan neden araştırılır. Zira rahatsızlığın nedeni tedavinin şeklinin belirlenmesinde etkilidir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus rahatsızlığında ilk ve en önemli belirti; cinsel ilişkiye girileceği esnada ilişkinin gerçekleşmemesidir. Yani; bunu yaşayan birey vajinismus belirtileri gösterir. İlk kez cinsel ilişki yaşayacak olan kadınlarda görülebileceği gibi aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilir.

 • İlişkiye girmekten korkmak
 • Penisin vajinaya girememesi
 • Penisin vajinaya giriş anında duyulan aşırı ağrı vajinismus rahatsızlığının belirtileridir.
Vajinismus 4 - Vajinismus
Vajinismus 5 - Vajinismus

Vajinismus Çeşitleri

İki çeşit vajinusmus vardır.

Daha önce cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görülen primer vajinismus olarak adlandırılır. Genel olarak bu tip vajinismuslar korku, kaygı, geçmiş travmalar veya ilk gece ile ilgili bilinçaltına yerleşen inançlardan kaynaklanır.

Daha önce cinsel birliktelik yaşamış ancak; sonrasında gelişen olaylar dolayısıyla cinsel ilişkiye girememe durumuna ise sekonder vajinismus adı verilir. Bu vajinismus rahatsızlığına, eşler arası uyumsuzluk, zor doğumlar gibi travmatik doğumlar, psikolojik sorunlar neden olabilir. Daha önce böyle bir sorun yokken yeni gelişen bir rahatsızlık olduğu için altında yatan nedenler farklı olabilir. Bu da ancak uzman görüşmesi sonrası ortaya çıkar.

Vajinismus Tanısı

Vajinismus farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ancak; genel olarak bu rahatsızlığın temelinde psikolojik nedenler yatar. Yukarıda açıklanan belirtiler görüldüğünde kişi bunları uzmanla paylaşır. Bu bulgularla hastalığa tanı konur.

Uzman psikolog veya psikiyatr tarafından tanı konulduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi için öncelikle uzman, hastadan tıbbi öykü alır. Bu rahatsızlığın altında hangi nedenin olduğu araştırılır.

Eğer bu rahatsızlıkla birlikte hasta, depresyon ya da anksiyete yaşıyorsa öncelikle bu rahatsızlıkların tedavisine başlanır. Bu sorunlar tedavi edildikten sonra uzman kontrolünde gerekli adımlar atılarak vajinismus tedavisi tamamlanır.

Vajinismus 6 - Vajinismus
Vajinismus 7 - Vajinismus

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

İlk görüşmede çift veya bireysel olarak danışanlar öykülerini uzmana anlatırlar. Muayene sonrası kişinin durumu da dikkate alınarak ona özel bir tedavi planı yapılır. Eğer uzman gerekli görürse eşler ile birlikte cinsel terapi seansları düzenlenebilir. Davranışsal terapiler uygulanabilir. Vajinusmus rahatsızlığında hastalara özel doğru tedavi yöntemleri seçilerek bu rahatsızlık tedavi edilir.

Vajinusmus rahatsızlığında çoğu kişi bu durumu uzmanla paylaşmaktan çekinir. Oysa bu bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda çiftlerin kendi başlarına tedavi edip aşabilecekleri bir durum değildir. Mutlaka uzmanından yardım alınmalı ve uzman kontrolünde tedavi adımları atılmalıdır.

Vajinusmus uzun süre tedavi edilmezse farklı birçok sorun meydana gelebilir. Bu sorunlardan en sık görüleni ise erkekte sertleşme bozukluğu veya erkeğin aldatmaya başlamasıdır. Daha büyük sorunların yaşanmaması için vakit kaybedilmeden bir uzmana başvurulması gerekir.

Unutulmamalıdır ki Vajinismus büyük çoğunlukla psikolojik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Vajinismus için cinsel terapi yapacak kişiler kadın hastalıkları uzmanları veya ürologlar değil, sadece ve sadece uzman psikologlar ve psikiyatrlardır. Anatomik ve hormonal olmayan bütün vajinismus problemleri için psikologlara veya psikiyatra başvurulmalıdır. Vajinismus psikolojik bir rahatsızlıktır ve kadın doğum uzmanlarının psikolojik tanı ve tedavi eğitimleri yoktur. Vajinismusun çözümü vajinanızda değil, beyninizdedir.